Aranżacja otwartej kuchni

Aranżacja otwartej kuchni

Dzisiejsza moda projektowania wnętrz zdecydowanie podpowiada urządzanie kuchni otwartej na strefę dzienną mieszkania. Takie rozwiązanie zwiększa optycznie zarówno kuchnię, jak i pokój, a także nie izoluje domowników przygotowujących posiłek od reszty rodziny czy też gości, a wręcz sprzyja wspólnemu gotowaniu.

Rezygnując ze ściany pomiędzy kuchnią i pokojem – otrzymujemy jedną przestrzeń. Możemy ją aranżować na wiele sposobów.

  • Jeśli kuchnia i pokój dzienny są małymi pomieszczeniami, można na ich granicy ustawić stół. Pełni on wtedy rolę stołu kuchennego, jak i bardziej reprezentacyjnego, przy którym zasiądą nasi goście.
  • Innym rozwiązaniem jest postawienie na granicy kuchnia-pokój barku. Przejmuje on częściowo rolę stołu. Jest więc miejscem wydawania i spożywania posiłków oraz miejscem pracy. Zasiada się przy nim od strony pokoju. Od drugiej strony łączy się on z blatem kuchennym. Zbudowany kilkanaście centymetrów wyższy niż blaty kuchenne, przysłania panujący na nich bałagan. Jednak właśnie ze względu na swą wysokość nie jest wygodnym miejscem do długiego przesiadywania, szczególnie dla osób starszych.
  • Dobrym rozwiązaniem połączenia kuchni z pokojem jest ustawienie na ich granicy ciągu mebli kuchennych. Mogą to być dwustronne szafki i regały otwierane na część kuchenną i pokój. Jeśli wybierzemy meble na kółkach uzyskamy dodatkowo możliwość łatwej zmiany ich przestrzennego ustawienia w zależności od sytuacji i chwilowych upodobań.
  • Często spotykaną formą aranżacji kuchni otwartej jest postawienie centralnie wyspy z płytą grzejną. Może to być wyspa zbudowana z gotowych dwustronnych szafek kuchennych lub specjalnie wymurowana z cegły. Nad nią podwieszamy sufit z dodatkowym oświetleniem i okap wyspowy. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w dużych pomieszczeniach, gdzie odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi min 90 cm.
  • Inną formą aranżacji kuchni otwartej jest zastosowanie drzwi przesuwanych lub mocowanych pod sufitem rolet i żaluzji. Takie rozwiązanie daje możliwość tymczasowego zamknięcia przestrzeni kuchennej, aby w ten sposób ukryć bałagan, ograniczyć hałas i wydobywające się zapachy. Oprócz tego zastosowane przesłony mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny.
  • Aranżując kuchnię otwartą możemy również zastosować fragmenty ścianek pionowych lub niewysokich murków (np. wykonanych z cegły, półprzezroczystych luksferów itp.). Ścianki i murki stawiamy w takim miejscu i na takiej wysokości, aby przesłoniły część roboczą kuchni. Wysokość ścianek może wynosić np. 150-200 cm. Pozostawienie wolnego miejsca pomiędzy ścianką a sufitem daje wrażenie większej przestrzeni. Na ściankach działowych czy też murkach ustawiamy od strony pokoju stoły, od strony kuchni szafki.

W związku z tym, że kuchnię – miejsce pracy, otwieramy na pokój dzienny mieszkania, musimy szczególnie zadbać o jej wygląd. Współczesna modna kuchnia pozbawiona jest raczej górnych szafek. Szafki dolne podwieszone są bezpośrednio do ściany lub ustawione na nóżkach, co przydaje im lekkości. Meble kuchenne coraz bardziej przypominają meble pokojowe. Powinny one być nie tylko ładne i funkcjonalne, ale też muszą harmonizować pod względem stylu i koloru z wystrojem pokoju.

Harmonię tę zaburzyć może podstawowe wyposażenie kuchni – lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, etc. Większość z nas wolałaby jak najbardziej wkomponować sprzęt AGD w wystrój kuchni. Na szczęście, każdy z elementów AGD możemy zabudować i „ukryć” w meblach kuchennych.

Zostaw komentarz: "Aranżacja otwartej kuchni"