Ergonomiczne biurko zapewnia komfort pracy

Ergonomiczne biurko

Ergonomia biura pozwala stworzyć praktyczne pomieszczenie pracownicze dla różnych profesji. Najbardziej sprawdza się w księgowości, administracji, działach handlowych, punktach obsługi klienta, gdzie występuje duży przepływ ludzi oraz dokumentów firmowych. Projektując wyposażenie biura warto zwrócić uwagę właśnie na kwestie ergonomii. Jednym z istotniejszych jego punktów będzie biurko do pracy stacjonarnej.

Pierwszą zasadą ergonomicznego biurka jest zaokrąglony blat. Taki profil powinien być zastosowany od strony osoby siedzącej. Ewentualnie można zdecydować się na odrobinę głębsze półokrągłe wycięcie. Zyska się wówczas dużo większy komfort ruchu, a ryzyko uderzeń o zaostrzone narożniki będzie dużo nisze. Podczas pracy, wymagającej częstych zmian ułożenia fotela za biurkiem, takie założenie są wręcz wskazane.

Kolejna zasada dotyczy przedmiotów, jakie ustawiamy na biurku. Niezbędne są: monitor, klawiatura, telefon oraz podstawowe akcesoria biurowe. Wszystkie te przedmioty powinny być ułożone na blacie w sposób swobodny. Resztę biura trzeba zagospodarować równie potrzebnymi dokumentami, książkami i segregatorami.

W biurze można zastosować szereg udogodnień, które zwiększą funkcjonalność tego miejsca. Do wyboru są niewielkie kontenery na kółkach, które wsuwa się pod biurko. Prócz tego na ścianie można powieść szafki żaluzjowe, gdzie łatwo umieścić dokumenty i przybory biurowe. Przydatne są także półokrągłe przystawki. Łączą one oba biurka oraz umożliwiają organizacje spotkań, dzięki większej ilości miejsca. W ten sposób pracownicze biurko będzie pełniło kilka funkcji jednocześnie.

Biorąc pod uwagę wymiary biurka, najodpowiedniejsze będą o całkowitej powierzchni blatu powyżej 1,2 m2. Lepiej sprawdza się jasny kolor ze względu na łatwość czyszczenia. Dobrze jest, kiedy dostępna jest możliwość regulacji wysokości blatu, by każdy z pracowników mógł wybrać tę najdogodniejszą dla siebie. Szerokość ergonomicznego biurka powinna zawrzeć się między 80 a 90 centymetrami. Natomiast najlepsza długość to od 120 do 160 centymetrów. Ostatnim elementem ergonomicznym w kwestii biurka w pracy jest przestrzeń na nogi. Swobodne ułożenie w różnych pozycjach, bez potrzeby przyjmowania niewygodnych ułożeń ciała, daje komfort i efektywność podczas wykonywania służbowych obowiązków. W zasiąg rąk powinny znajdować się wszelkie niezbędne do pracy przedmioty. Natomiast nogi muszą mieć wolny teren do swobodnego układania.

Zostaw komentarz: "Ergonomiczne biurko zapewnia komfort pracy"