Jak wkomponować schody w salonie?

jak wkomponować schody w salonie?

Schody z założenia mają jedną zasadniczą funkcje, czyli muszą pozwolić mieszkańcom na łatwe poruszanie się po piętrach domu. Przede wszystkim muszą być trwałe i bezpieczne dla wszystkich domowników.

Inaczej jest, gdy schody usytuowane są w centralnej części domu, czyli w salonie. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, bo pozwala na zaoszczędzenie miejsca – nie trzeba budować klatki schodowej. Schody są także umieszczane w dużym pokoju, gdy z upływem czasu planujemy zaadoptować strych lub wyższe piętra domu lub dostać się do mieszkania powyżej. Wtedy takie schody nie tylko, że muszą sprawować funkcje użytkowe, ale muszą też komponować się w wystrojem wnętrza salonu. Zdarza się tak, że są jego centralnym punktem odniesienia.

Na etapie planowania wystroju całego domu łatwiej jest wybrać schody, bo nie trzeba zastanawiać się jak je dobrać pod kątem mebli i miejsca. Inaczej jest, gdy musimy wkomponować je w umeblowane już wnętrze. Dobrze dobrane schody staną się niewątpliwą ozdobą całego domu i służyć będą przez lata. Dlatego nie należy szczędzić pieniędzy na ich wykonanie i wykończenie.

Wybór materiału jest obecnie przeogromny. Tradycyjne schody to oczywiście schody drewniane, także z drewna egzotycznego, ale coraz częstsze materiały to metal, szkło, kamienie oraz wszelkiego rodzaju połączenia wszystkich tym materiałów. Usytuowanie, kształt i materiały zależą oczywiście od zasobności portfela, ale także od wielkości wnętrza. Najmniej miejsca zajmują schody kręcone, głównie ze względu na konstrukcję robione ze stali i wykańczane drewnianymi stopniami. Takie schody są dość popularne ze względu na niską cenę i dostępność – można gotową konstrukcję kupić w sklepach budowlanych.

Podobnie jest z nieskomplikowanymi schodami drewnianymi, które bardziej przypominają drabiny niż schody i nie są zbyt ozdobne. Te dwa rozwiązania stosuje się głownie w blokach i niewielkich domkach jednorodzinnych, w których adaptuje się strychy. W pozostałych wypadkach schody robi się pod wymiar. Budując jakiekolwiek schody musimy wiedzieć, że trzeba zastosować kilka wytycznych zawartych w prawie budowlanym. Trzeba zachować odpowiednią szerokość i wysokość stopnia, muszą mieć one odpowiedni kąt nachylenia i musi ich być określona ilość, optymalnie powinno być 17.

Zostaw komentarz: "Jak wkomponować schody w salonie?"