Jak wybrać materac?

Jak wybrać materac?

Najczęstszym kryterium, którym kierujemy się przy wyborze materaca do spania jest jego wygoda i oczywiście cena. Jednak te dwie rzeczy nie powinny być wyznacznikiem naszego zakupu. Materac powinien przede wszystkim być „zdrowy” dla kręgosłupa.

Rynek pełen jest materacy z różnego rodzaju wypełnieniami, zarówno tymi naturalnymi, jak i sztucznymi. Dobry materac powinien mieć kilka warstw wypełnienia, tak by miał odpowiednią twardość, sprężystość i by zbyt szybko się nie odkształcił. Materace właśnie wyróżnia się ze względu na ich wypełnienie. Mamy do wyboru materace sprężynowe, lateksowe, piankowe, kokosowe oraz wodne i dmuchane, ale te dwa ostatnie nie są dobrym przykładem do używania ich, na co dzień, a jedynie okazjonalnie.

Jeśli zdecydujemy się na materac sprężynowy należy upewnić się, czy posiada on podwójną warstwę sprężyn, które oddziela warstwa izolująca, taka warstwa powinna się znajdować też nad nimi. Jest to ważne dla wygody śpiącego i dla jego żywotności materaca. W innym przypadku sprężyny szybko mogą się odkształcać, a wtedy zrobią się na materacu wgłębienia. Każdy materac bez względu na jego wypełnienie powinien posiadać materiał wierzchni, który oddycha. Pod nim powinna znajdować się kolejna warstwa oddychająca, do tego powinien  to być materiał, który jest w stanie bez szkody dla niego wchłaniać wilgoć. Często można się spotkać z materacami na dwa okresy w roku, raz przekręcamy go, na tzw. miesiące zimowe, a dla okresu wiosenno-letniego służy druga strona, zazwyczaj bardziej chłonna i sprawiająca uczucie chłodzenia.

Osoby z alergią mają mniejsze możliwości zakupu materaca, dla nich najlepszym rozwiązaniem będą materace lateksowe, które rozwiązują problem rozwijających się w nich roztoczy. Ważne jest by materac, bez względu na jego wypełnienie, posiadał miękkie wykończenia, zarówno szwy, jak i zakończenia boków. Kolejna sprawa do rozmiar materaca. Długości przeważnie wahają się w granicy 200- 220 centymetrów, powinien być przynajmniej 20 centymetrów dłuższy od naszego wzrostu. Szerokość też ma znaczenie dla komfortu spania, optymalnie powinien mieć 90 centymetrów, ale minimum to 80 centymetrów, a podwójne przynajmniej 160. Sam materac to nie koniec, trzeba go jeszcze umieścić w odpowiednim stelażu, który zapewni jego stabilizację i odpowiednią wentylację no i zapewni dodatkowy komfort oraz sprawi, że właściwości materaca zostaną zachowane. Czyli przy zakupie materaca musimy wiedzieć, jaki mamy stelaż lub kupić go razem z materacem, tak by tworzyły zgrany zestaw.

Zostaw komentarz: "Jak wybrać materac?"