Pomysły na oświetlenie kuchni

pomysły na oświetlenie kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych (jeżeli nie najważniejsze) pomieszczenie w naszym domu. Spędzamy tu bardzo dużo czasu, często zapraszamy tam znajomych na kawę, czy jemy posiłki z naszą rodziną. Dlatego tak ważne jest dobre zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia.

Lampy kuchenne dają obecnie tak szeroki wybór, że bez problemu powinniśmy znaleźć coś dla siebie. Zacznijmy od głównego światła, umieszczonego na suficie. Lampy sufitowe powinny dać dużo światła,które jednocześnie nie powinno razić. Głównym wyborem, przed którym stoimy, jest wybór rodzaju oświetlenia. Tradycyjna, żarówkowa lampa daje miłe, ciepłe, rozproszone światło. Jest ona jednak dużo bardziej energochłonna od nowocześniejszego rozwiązania, czyli lampek halogenowych. Mimo że oszczędzimy energię, otrzymamy zimne, dość nieprzyjemne światło. Sprawdzi się ono w nowoczesnej kuchni z dużą ilością stalowych elementów, natomiast w bardziej tradycyjnych kuchniach będzie wyglądało obco.

Górne oświetlenie nie załatwia jednak całej sprawy. Powinniśmy także pomyśleć o doświetleniu miejsca naszej kuchennej pracy, a więc blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Tutaj lepiej sprawdzają się lampy halogenowe (lub lampki LED), które dając punktowe światło doskonale oświetlają miejsce naszej pracy. Jeżeli decydujemy się na stojącą (na przykład na stole) małą lampkę pamiętajmy, by znajdowała się ona poniżej wzroku osoby stojącej. Nie będzie wtedy oślepiać domowników, a dopiero, gdy zasiądziemy przy stole, będzie dla nas przydatna.

Jeszcze jedną ważną sprawą jest montowanie światła dobrze oddającego kolory. Stare świetlówki zmieniają rzeczywisty kolor przedmiotów, co może skutkować tym, że nie będziemy mogli określić na przykład świeżości produktów. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest wykorzystanie podłużnych świetlówek do podkreślenia linii wiszących pólek i oświetlenia blatu. To, oszczędne, rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale także atrakcyjne estetycznie.O wszystkim decyduje jednak wystrój kuchni i to do niego powinniśmy dobierać oświetlenie, a nie odwrotnie.

Zostaw komentarz: "Pomysły na oświetlenie kuchni"