Retro zawsze w modzie

Retro zawsze w modzie

Styl retro nie musi wiązać się z antykami, zniszczonymi przez czas meblami, starymi tkaninami. Dzisiejsze retro jest nasączone nowoczesnością, może przejawiać się w drobiazgach, nadających wnętrzu charakteru innej epoki.

Wielu z nas retro wciąż kojarzy się z masywnymi meblami z ciemnego drewna, ciężkimi zasłonami zabierającymi światło, a przez to z ponurymi, stęchłymi wnętrzami i chłodem. Krótko mówiąc z wnętrzami nieskrojonymi na nasze czasy. Nowoczesne aranżacje wnętrz pozwalają jednak uniknąć takiego wystroju i skupić się na projektach rodem z XVIII wieku, lekkich, zmysłowych, delikatnych.

Rokoko to przeciwstawieństwo ciężkiego, topornego baroku. To kierunek skłaniający się w stronę stosownej elegancji i szyku niepozbawionych jednak elementów dekoracyjnych. Współcześnie rokoko może swobodnie wtapiać się w nowoczesne minimalistyczne wnętrza. Wystarczy, że do pokoju wstawimy fotele stylizowane na te rodem z oświeceniowych salonów. Lekkie, płynne linie mebli wykonanych z jasnego drewna, obitych dodatkowo w zielony lub czerwony aksamit to wystarczający sposób na gustowne odwzorowanie stylu sprzed ponad dwustu lat.

Duże zmiany małym kosztem można przeprowadzić również na inny sposób. Można skupić się wyłącznie na tle. Na ściany można położyć głęboko tłoczoną tapetę, w stonowanym kolorze, na której widoczne będą elementy ornamentacyjne. Tak udekorowane ściany dobrze wyglądają jednak tylko w przypadku skromnych, minimalistycznych mebli pokrytych niewzorzystą tapicerką. Retro obecnie nie wymaga przepychu. Warto skupić się więc na jednym elemencie wyposażenia, który podkreśli efekt i uwidoczni zamierzenia. Zbyt wiele naraz, może wprowadzić chaos i spowodować efekt odwrotny do zamierzonego.

Zwolennicy ciemniejszych kolorów nie powinni obawiać się ich wykorzystywania w aranżacjach wnętrz. Ważne jednak by przy tym nie zapomnieli o odpowiednim oświetleniu. Pomieszczenie rozświetli się, jeśli zastosujemy trick dekoratorski. Żyrandole wykonane z mnóstwa przezroczystych kryształków w przyjemny sposób będą odbijały światło, bardzo efektownie rozpraszając je we wnętrzu.

Przy samodzielnym aranżowaniu pomieszczenia, bez pomocy profesjonalnego dekoratora, warto kierować się jedną zasadą. Należy pamiętać, by konsekwentnie podążać za jednym stylem. Wtedy wnętrze będzie proste, ale jednocześnie klasyczne, wytworne i urządzone ze smakiem, w którym miło będzie spędzić każde popołudnie.

Zostaw komentarz: "Retro zawsze w modzie"