Sauna we własnej łazience

Sauna we własnej łazience

Własne spa w domowym zaciszu to niezwykły luksus. Czy każdy może sobie na to pozwolić? Idąc tropem mieszkańców Skandynawii okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiednie rozplanowanie mieszkania lub domu pozwala na wybudowanie własnej sauny. A nic tak nie ukoi zmęczonego ciała, jak kilkunastominutowy relaks w zaparowanym, ciepłym pomieszczeniu. Najlepszym miejscem na domową saunę jest oczywiście łazienka. Po przyjemnej kąpieli można skorzystać z leczniczego seansu w wysokiej temperaturze. W Polsce sauna staje się coraz popularniejsza, natomiast za granicą to już niemalże standard.

Można samodzielnie zaprojektować saunę według indywidualnych zapotrzebowań. Dostępne są też gotowe modele, które można wykorzystać. Przy budowie sauny najlepiej sprawdza się drewno osikowe, które wolno się nagrzewa. Bardzo często wykorzystuje się także cedr oraz świerk. Pomiędzy kabiną sauny a ścianą musi być 5 cm przestrzeni, między sufitem – 10 cm. Konieczne jest także zamotywanie przynajmniej dwóch kratek wentylacyjnych. Wiele osób nie lubi sauny ze względu na klaustrofobię. Przestrzeni dodadzą drzwi ze szkła oraz niewielkie okno. Najważniejszy w saunie jest piec, podgrzewający specjalne kamienie, które po oblaniu wytwarzają parę. Znacznie mniej kłopotliwie są piece elektryczne. Jednak tu do kosztów eksploatacji należy dodać opłaty za energię. W sprzedaży dostępne są również piece opalane drewnem.

Koszt wybudowania sauny jest bardzo różnorodny. Wszystko zależy od użytych materiałów i wielkości pomieszczenia. Ważny jest również rodzaj projektu oraz sprzęt grzewczy. Posiadanie własnej sauny to wydatek w przedziale od 5 do nawet 50 tys. złotych. Wielkość kabiny powinna być dostosowana do wielkości rodziny. Czteroosobowa rodzina swobodnie czuć się będzie w pomieszczeniu o wymiarach 2 na 4 metry kwadratowe. Bardziej kosztowną wersją z pewnością jest sauna na podczerwień, który działa przy użyciu promieniowania podczerwonego. Ta nowoczesna wersja z każdym rokiem jest bardziej popularna. Wpływ na to mają niewielkie rozmiary oraz mniej uciążliwie użytkowanie.

Zostaw komentarz: "Sauna we własnej łazience"