Styl rustykalny w kuchni

Styl rustykalny

Kuchnia to centralne pomieszczenie w każdym domu. To tutaj spotyka się cała rodzina, to miejsce na poranną kawę i obiad po ciężkim dniu pracy. Warto więc urządzić ją tak, by wywoływała dobre wspomnienia, była ciepła i przyjemna, tak jak przed laty kuchnia w domu babci.

Wywoływanie przytulnego i sielankowego nastroju to specjalność stylu rustykalnego. Charakteryzuje się on ciepłą kolorystyką, drewnem, kraciastymi tkaninami. Styl rustyklany inspirowany jest życiem na wsi. Nie oznacza to jednak, że można wprowadzać go wyłącznie do aranżacji domów zlokalizowanych poza miastem. Urok rustykalizmu można wydobyć także w małych mieszkaniach w centrum blokowisk.

Po pierwsze – ściany. Najlepiej jeśli będą pokryte pastelowymi farbami, staymi kaflami lub tapetami rustykalnymi. Jeśli tapety będą jednolite warto jako element dekoracyjny wykorzystać bordery ozdobne z wiejskimi elementami: kwiatami, kogucikami lub ornamentami. Przesyt jednak nie jest wskazany. We wnętrzu powinniśmy czuć się dobrze, nic więc nie powinno rozpraszać naszej uwagi i burzyć naszego spokoju.

Po drugie – meble. Nie mogą być inne jak tylko drewniane. Drewno wytwarza bowiem ciepłą atmosferę. Dla wzmocnienia efektu kredensy czy szafki kuchenne mogą być nieco przetarte, ługowane lub celowo niechlujnie bejcowane tak, by sprawiały wrażenie wysłużonych. Meble drewniane można pozbawić też drzwiczek, a zamiast nich zamontować stylową zasłonkę wykonaną z kraciastego materiału.

Po trzecie – oświetlenie. Oświetlenie kuchni musi być przyjemne, w części jadalnej nawet przyciemnione. W grę nie wchodzą więc jarzeniówki czy zwykłe świetlówki. Centralne oświetlenie pomieszczenia można zastąpić też kilkoma punktami świetlnymi. Warto też wpuścić jak najwięcej światła przez okno. Małe, lekkie firanki, zazdrostki – to najlepszy wybóna przyksłonienie okna.

Po czwarte – dekoracje. Nie muszą być nimi nieprzydatne gadżety. Warto postawić na przedmioty codziennego użytku i wystawić część z nich z szafek. Wyposażenie kuchni musi być jednak przemyślane. Jest j jeden warunek – przedmioty kojarzone ze sztuką ludową muszą być ładne i muszą współgrać z klimatem pomieszczenia. Gliniane, wypalane misy, drewniane łyżki i widelce, wiklinowe kosze na owoce, ceramiczne kubki czy szydełkowe obrusy muszą być estetycznie wykonane.Zostaw komentarz: "Styl rustykalny w kuchni"