Zoo w pokoju dziecięcym

Zoo w pokoju dziecka

Pokój dziecka (i to w każdym niemal wieku) powinien być wesoły i dostarczać mu bodźców do uczenia się nowych rzeczy. Istnieje oczywiście wiele motywów przewodnich, w jakich możemy ten pokój urządzić.

Niektóre z tych motywów są jasno określone co do płci dziecka, nie urządzimy przecież pokoju z wiszącymi na ścianach dinozaurami czy samochodami dla dziewczynki, a chłopcu pewnie nie spodobają się różowe ściany czy kwiatki. Ale co gdy naszymi pociechami jest chłopczyk i dziewczynka?

Jednym z bardzo bezpiecznych i podobających się prawie każdemu motywów jest motyw zoo. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mają swoje ulubione zwierzątka, które nie będą raziły, jeśli pojawią się w tym samym pokoju, a nawet będą do siebie bardzo pasować. Mamy więc szeroki wybór, co do akcesoriów do takiego „małego zoo”. Możemy zdecydować się na tapety albo coraz popularniejsze nakładane na ścianę przy pomocy wody bordery, nalepki czy aplikacje w kształcie zwierzątek. Poza tym czeka na nas szeroki wybór kołderek, kocyków czy nakładek na szczebelki łóżeczka z tym motywem.

Także oświetlenie, a więc wiszące żyrandole czy stojące lampki są dostępne ze zwierzęcymi motywami. Istnieją także dekoracyjne poduszki w kształcie zwierząt, a także cała masa pluszaków i przytulanek przedstawiających faunę naszej planety. Tu dochodzimy do drugiego, po estetycznym, waloru takiego pomysłu na dziecięcy pokój. Ma on bowiem duży walor edukacyjny. Jeżeli powiesimy na ścianie dużego słonia wcześniej czy później nasza pociecha zapyta nas co to, skąd pochodzi, gdzie można takiego słonia zobaczyć? Wyrabia to ciekawość poznawczą dziecka, a także pozwala nam powoli wprowadzać je w skomplikowany i trudny do zrozumienia świat.

Zmniejszy to też strach przy zetknięciu się z prawdziwymi zwierzętami. Jeżeli nasze dziecko zobaczy dużego psa, to przestraszy się go dużo mniej, jeżeli na ścianie jego pokoju będzie wisiał wcale niestraszny, a wręcz przyjazny dingo czy wilk. Taka aranżacja pokoju dla dziecka ma też tę zaletę, że ewentualna konieczność jej zmiany nastąpi dużo później niż, powiedzmy pokój z ozdobami z popularnej bajki.

Dziesięciolatek, który nie chciałby mieszkać w pokoju z postaciami z bajki „dla dzieci” nie będzie marudził, jeżeli obok jego łóżka będzie prężył się groźny tygrys czy lew. Oczywiście to też tylko do czasu i w końcu pociecha uzna, że jest „za dorosła”, by mieszkać wśród zwierzaczków. Jednak do tego czasu aranżacja w stylu zoo może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Zostaw komentarz: "Zoo w pokoju dziecięcym"